Twitter Header
Follow us on Twitter.
@SBorderTerrierC

Championship Show Results

Championship Show.
Saturday 8th June 2013
Judge: Mr W R Irving
189 Dogs 215 Entries (14 NFC)


Line Break


Best In Show & Dog CC: Badgerbeck Uncle Fester


Reserve Best In Show, Best Opposite Sex & Bitch CC: Thistlestone Jenny Wren ShCM


Best Puppy Dog & Best Puppy In Show: Brackenfell Bok To Bach


Reserve Dog CC: CH Foxfactor Pied Piper JW ShCM


Reserve Bitch CC: Comberdown Thistle


Best Puppy Bitch: Gameway Fortune Cookie


Best Veteran: Foxfactor Hornblower JW ShCM



Minor Puppy - Dog
Entries: 8 Absentees: 2

1st - Brackenfell Bok To Bach (Mr C Hall & Miss L Ellis)
2nd - Benattivo Betfred (Mrs S J & Mr C P Girling)
3rd - Stineval Staccato (Mr A & Mrs C Horner)
Res - Bortino Red Emperor (Mr D K & Mrs D Martin)
VHC - Chesterton Hurricane at Arizcrow (Mrs J Butler)

Puppy - Dog
Entries: 5 Absentees: 0

1st - Comberdown Heatseeker (Mr I & Mrs A Higham)


2nd - Cedarhill Stargazer (Miss A Speake & Mr H S Speake)
3rd - Bristoc Rock the Boat (Mr K P & Mrs N B Yates)
Res - Foxthorn Vincenzo (Mr R F & Mrs S L Taylor)
VHC - Dasset Jeremy Fisher at Wildperry (Mrs J Powell)

Junior - Dog
Entries: 8 Absentees: 1

1st - Badgerbeck Uncle Fester (Miss L M Jenkins)
2nd - Glebeheath Jump The Gun JW (Mrs J Guvercin)
3rd - Kgills King Of Swing At Awbrooksky (Mr & Miss Goddard)
Res - Brookbank Beauly (Mrs S P Norris)
VHC - Bristoc Rock the Boat (Mr K P & Mrs N B Yates)

Yearling - Dog
Entries: 9 Absentees: 2

1st - Comberdown Finnegan (Mr I & Mrs A Higham)


2nd - Keycharm Phantom by Ridgebow JW (Mr N Duxbury)
3rd - Badgerholme Epsom Jet (Mr & Mrs B Dickinson & Miss T James)
Res - Daluce Soldier Of Fortune (Mr J & Mrs H M Thomas)
VHC - Earthtaw Dexter (Mr M Gibbings & Miss J Haydon)

Novice - Dog
Entries: 5 Absentees: 2

1st - Kgills King Of Swing At Awbrooksky (Mr & Miss Goddard)


2nd - Bristoc Rock the Boat (Mr K P & Mrs N B Yates)
3rd - Foxthorn Vincenzo (Mr R F & Mrs S L Taylor)

Post Graduate - Dog
Entries: 7 Absentees: 0

1st - Onthill Amaretto (Mr R & Mrs A Ramus)


2nd - Bluesboy At Brackenfell (Mr C Hall & Miss L Ellis)
3rd - Redfox Watchman (Mr & Mrs D B Marr)
Res - Hartswelin Houdini (Mr R & Mrs D Warneford)
VHC - Badgerbeck The Rebel of Brumborder (Mrs C Leavy)

Mid Limit - Dog
Entries: 11 Absentees: 2

1st - Laurelton Moonlight Cowboy ShCM (Mrs J Cobbledick)


2nd - Saygo Of Hassage (Ms E D Rumsam)
3rd - Borderella Day Tripper JW ShCM (Mrs P South)
Res - Foxpaw Brilliant Disguise (Mr P & Mrs H Fulker)
VHC - Ottaswell Palamedes (Mr D & Mrs G M Hunt)

Limit - Dog
Entries: 7 Absentees: 3

1st - Irton Morse Code JW (Mr & Mrs D Fryer)


2nd - Tarkatale Midnight Memory ShCM (Mr C & Mrs J Gordon)
3rd - Bortino High Society (Mr D K & Mrs D Martin)
Res - Cobstoneway Lazy River (Mesdames R & J Squibbs & Barker)

Open - Dog
Entries: 13 Absentees: 5

1st - CH Foxfactor Pied Piper JW ShCM (Mr B J & Mrs K D Stockley)
2nd - Olderhill Afortunado (Mrs S Wilson)
3rd - CH Benattivo Rock Robin (Mrs S J & Mr C P Girling)
Res - Iacheslei Cantus JW (Miss A Harrison )
VHC - CH Rexlands Cock Robin (Mr & Mrs D Matthews)

Veteran - Dog
Entries: 6 Absentees: 3

1st - Foxfactor Hornblower JW ShCM (Mr B J and Mrs K D Stockley)
2nd - CH Wilderscot Toffee (Miss E D Rumsam)
3rd - Hoary Morning (Mr T Wrenn & Miss K Langdon)

Special Garw Open Working Dog or Bitch
Entries: 1 Absentees: 0

1st - Badgerbeck Pablo (Miss L M Jenkins)



Minor Puppy - Bitch
Entries: 22 Absentees: 2

1st - Gameway Fortune Cookie (Mrs T Clark)
2nd - Abisu Domino (Mr & Mrs Kerry)
3rd - Picer Ethelburga (Mr G & Mrs S Pickering)
Res - Stineval Sequoia (Mr A & Mrs C Horner)
VHC - VHC - Earthtaw Elegant (Miss J A & Mr M W V Haydon & Gibbings)

Puppy - Bitch
Entries: 11 Absentees: 4

1st - Intack Lady Eleanor (Mrs F J Matthews)


2nd - Nettlesnape Calypso (Mrs R Harvie)
3rd - Cedarhill Wish Upon a Star (Mrs C Dean)
Res - Orangecastle Zaurak at Foxfactor (Mr B J & Mrs K D Stockley)
VHC - Borderella Sweet Pea (Mrs P South)

Junior - Bitch
Entries: 16 Absentees: 5

1st - Comberdown Thistle (Mr I & Mrs A Higham)
2nd - Cedarhill Rising Star At Brankell (Mr P & Miss K Brannan)
3rd - Glenmara Holy Song at Gameway (Imp) (Mrs T Clark)
Res - Kgills Tick Tock (Mr K J & Mrs G Bate)
VHC - British Cooper Emerson Fittipaldi (Mr C H J Hubner)

Yearling - Bitch
Entries: 8 Absentees: 3

1st - Iacheslei Corus (Miss A Harrison)


2nd - Baillieswells Lochindaal JW (Prof A Milton)
3rd - Cedarhill Madame Butterfly (Miss K M Nitarska)
Res - Tilmoray Turtle Dove (Mrs M Small)
VHC - Brumborder's Miss Scarlett (Dr M A Mccall & Ms L Britton)

Novice - Bitch
Entries: 15 Absentees: 6

1st - Intack Lady Eleanor (Mrs F J Matthews)
2nd - Onthill Amaryllis (Mr R & Mrs A M Ramus)
3rd - Cedarhill Wish Upon a Star (Mrs C Dean)
Res - Thistlestone Jellybean (Mr S Whisker & Miss J May)
VHC - Borderella Sweet Pea (Mrs P South)

Post Graduate - Bitch
Entries: 19 Absentees: 6
1st - Baywillow Brown Braid JW (Mrs G Hyslop)


2nd - Cedarhill Rising Star At Brankell (Mr P & Miss K Brannan)
3rd - Iacheslei Corus (Miss A Harrison)
Res - Bromsden Bairnkine Brogue (Mrs L J Vintcent)
VHC - Foxfactor Cue The Music JW (Mr B J & Mrs K D Stockley)

Mid Limit - Bitch
Entries: 8 Absentees: 2

1st - Badgerbeck Prediction (Miss L M Jenkins)


2nd - Nogard Take Ten (Mr J A & Misses F F & E H Evans)
3rd - Worker's Playtime (Miss S Waller)
Res - Rhozzum Keynote With Foxfactor JW (Mr B J & Mrs K D Stockley)
VHC - Badgerbeck Tree Pipit At Tilmoray JW (Mrs M Small)

Limit - Bitch
Entries: 13 Absentees: 3

1st - Thistlestone Jenny Wren ShCM (Miss J & Mr S May & Whisker)
2nd - Ravenside Zenyatta (Mr M Lowry)
3rd - Sulan Look at Me (Mrs S J Baxter)
Res - Irton Enigma (Mr & Mrs D Fryer)
VHC - Olderhill Patience with Badgerlaw (Mrs B Marsh)

Open - Bitch
Entries: 11 Absentees: 4

1st - Picer Gilliflower (Mr G & Mrs S Pickering)


2nd - CH Cobstoneway Moon River at Clipstone (Miss E & Mrs J Jackson)
3rd - Biddestone Poppyseed By Quarryway (Mrs B & Mr K E Williams)
Res - Rexlands Golden Plover By Karison JW (Miss K & Mrs D Johnson & Pearson)
VHC - Badgerbeck Ballerina (Miss L M Jenkins)

Veteran - Bitch
Entries: 12 Absentees: 4

1st - Badgerbeck Fantacy JW (Mr J C Roberts)


2nd - Penlumeg Pendant (Mrs B S Harris)
3rd - CH Manx Margaid ShCM (Mr B J & Mrs K D Stockley)
Res - Tyrian Rosebud (Mr T & Miss K Wrenn & Langdon)
VHC - Aurora 's Popcorn (Mr E Tart & Miss A E Speake)


Back to the Results Page


Return To Top
web counter
web counter