Twitter Header
Follow us on Twitter.
@SBorderTerrierC

Championship Show Results

Results
Championship Show
Saturday 14th June 2014

Entries: 154 for 170, 8 NFC
Line Break


Dog CC & Best In Show: Brumberhill Blue Tempest
Dog CC & Best in Show

Bitch CC, Best Opposite Sex & Reserve Best In Show: Hawcoat Forget Me Not
Bitch CC, Best Opposite Sex & <b>Res</b>erve Best In Show

Best Puppy Bitch & Best Puppy In Show Smalesmouth Skylark
Best Puppy Bitch & Best Puppy in Show

Best Puppy Dog: Crazy Train Pilgrim to Chatmoss
Best Puppy Dog

Reserve Dog CC: Alcumlow Solitaire
<b>Res</b>erve Dog CC

Reserve Bitch CC: Manorcroft Rock on Ruby
<b>Res</b>erve Bitch CC

Best Veteran: Int/Am/Can CH Sulan Fancy That

Best Veteren

Minor Puppy - Dog
Entries: 4 Absentees: 0

1st - Crazy Train Pilgrim to Chatmoss (Mr & Mrs D J & P M Lockley)
2nd - Oxcroft Freelander (Miss J Price)
3rd - Tarkaswell Dr Zhivago (Mrs L Pile)
Res - Breckgreen Soldier Blue (Mrs. J. Green)

Puppy - Dog
Entries: 1 Absentees: 1

Junior - Dog
Entries: 3 Absentees: 2

1st - Tythrop Timepiece (Mrs J L Lee)

Yearling - Dog
Entries: 6 Absentees: 2

1st - Bristoc Rock the Boat (Mr K P & Mrs N B Yates)
2nd - Brackenfell Bok To Bach JW (Mr C Hall & Miss L Ellis)
3rd - Foxpaw Pipps Cross (Mr P & Mrs H Fulker)
Res - Doramil Great Expectations (Mr P S & Mrs J F Richardson)

Novice - Dog
Entries: 4 Absentees: 2

1st - Crazy Train Pilgrim to Chatmoss (Mr & Mrs D J & P M Lockley)
2nd - Trelight's Warrior (Miss F Branwhite)

Post Graduate - Dog
Entries: 9 Absentees: 4

1st - Ycart Earth Stopper (Mr K K & Mrs T J Fraser & Butler)
2nd - Hobholt Hallmark (Mr C K & Mrs M A Wallace)
3rd - Oatberry Snow Storm (Miss K M Nitarska)
Res - Renaissance Rhododendron (Miss L E Westland)
VHC - Chintaku Boris (Mr B J & Mrs A E Read)

Mid Limit - Dog
Entries: 4 Absentees: 0

1st - Alcumlow Solitaire (Mr P, Mrs B & Miss R Barber)
2nd - Kersfell Comply Or Die (Mrs M Sneddon)
3rd - Mansergh Burne Jones (Miss A Roslin Williams)
Res - Redfox Watchman (Mr & Mrs D B Marr)

Limit - Dog
Entries: 6 Absentees: 0

1st - Ravenside Workforce (Mr M Lowry)
2nd - Ycart Best Shot Remmington (Mr K K Fraser & Mrs T J & Butler)
3rd - Onthill Amaretto (Mr R & Mrs A Ramus)
Res - Badgerbeck Uncle Fester (Miss L M Jenkins)
VHC - Hawcoat Lord George (Mrs E J & Miss R C Larner)

Open - Dog
Entries: 10 Absentees: 3

1st - Brumberhill Blue Tempest (Mr S A Mcpherson)
2nd - Ottaswell Palamedes (Mr D & Mrs G M Hunt)
3rd - Solitary Mist (Mr D & Mrs C Hodgson)
Res - Onthill Super Trouper (Mr R & Mrs A M Ramus)
VHC - Stowthorney Swinging Sam (Mr R & Mrs J Brewster)

Veteran - Dog
Entries: 7 Absentees: 4

1st - Rhozzum Flint (Sharp, Mrs. Marie)
2nd - CH Irton Up Helly Aa (Mr D & Mrs A Fryer)
3rd - Bolt Tail Jebba ShCM (Mr F & Mrs H Freeman)

Special Garw Open Working Dog or Bitch
Entries: 3 Absentees: 0

1st - Badgerbeck Pablo (Miss L M Jenkins)
2nd - Oxcroft Rumour (Mr J Price)
3rd - Oxcroft Rocco (Mr J Price)

Minor Puppy - Bitch
Entries: 13 Absentees: 8

1st - Tythrop Traveller (Mrs J L Lee)
2nd - Tarkaswell Doctor's Orders (Mrs C E Sansom)
3rd - Tythrop Tally for Asplands (Ms J Sykes)
Res - Lady Mary of Foxpaw (Mr P & Mrs H Fulker)
VHC - Redfox Harrier (Mr & Mrs D B Marr)

Puppy - Bitch
Entries: 8 Absentees: 4

1st - Smalesmouth Skylark (Mrs J Roberts)
2nd - Alcumlow Miss Teeq (Mr P, Mrs B & Miss R Barber)
3rd - Alcumlow Mulberry (Mr P, Mrs B & Miss R Barber)
Res - McBrock Miss Anabella (Mr K Mcdowell)

Junior - Bitch
Entries: 11 Absentees: 5

1st - Ottaswell Aida At Hoathwood (Mrs S Hales)
2nd - Alcumlow Azure (Mr P, Mrs B & Miss R Barber)
3rd - Tythrop Turn Back Time (Mrs J L Lee)
Res - Baillieswells Stronachie (Professor A S Milton)
VHC - Badgerbeck Cha Cha Cha (Mr B J & Mrs A E Read)

Yearling - Bitch
Entries: 11 Absentees: 3
1st - Mansergh Plusfours (Miss A Roslin-Williams)
2nd - Abisu Domino (Mr C Kerry & Miss L E Westland)
3rd - Borderella Sweet Pea (Mrs P South)
Res - Baillieswells Stronachie (Professor A S Milton)
VHC - Intack Lady Eleanor (Mrs F J Matthews)

Novice - Bitch
Entries: 8 Absentees: 2

1st - Manorcroft Make A Wish (Mr S A Mcpherson)
2nd - Ottaswell Aida At Hoathwood (Mrs S Hales)
3rd - Mansergh Plusfours (Miss A Roslin-Williams)
Res - Smalesmouth Skype (Mrs J Roberts)
VHC - Tarkaswell Doctor's Orders (Mrs C E Sansom)

Post Graduate - Bitch
Entries: 18 Absentees: 9

1st - Rhozzum Vesta (Mrs M Sharp)
2nd - Kentelv Living Single (Mr R Brewster)
3rd - Kersfell Chorus Girl JW (Mrs M Sneddon)
Res - Bandicoot Robins Rock For Onthill (Mr R & Mrs A Ramus)
VHC - Pops Blackcurrant Fizz (Mrs H J Cobby)

Mid Limit - Bitch
Entries: 12 Absentees: 3

1st - Nantcoch Ffion JW ShCM (Mrs J M Phillips)
2nd - Baywillow Brown Braid JW (Mrs G Hyslop)
3rd - Smalesmouth Maylady (Mrs J Roberts)
Res - Tarkaswell Double Agent JW (Mrs C E Samsom)
VHC - Mansergh Lizzie Siddal (Miss A Roslin Williams)

Limit - Bitch
Entries: 12 Absentees: 4

1st - Hawcoat Forget Me Not (Mrs E J & Miss R C Larner)
2nd - Rhozzum Vanity Fair (Mrs M Sharp)
3rd - Badgerbeck Prada (Miss L M Jenkins)
Res - Dublins Irish Mist at Arizcrow (Mrs J Butler)
VHC - Irton Enigma (Mr & Mrs D Fryer)

Open - Bitch
Entries: 9 Absentees: 3

1st - Manorcroft Rock on Ruby (Mr T & Mrs L Palmer)
2nd - Brumberhill Bonjour (Mr S A Mcpherson)
3rd - Am CH Sulan Easy Does It (Mrs S J Baxter)
Res - Ravenside Zenyatta (Mr M Lowry)
VHC - Badgerbeck Fiasco (Mr J Roberts)

Veteran - Bitch
Entries: 11 Absentees: 5

1st - Int/Am/Can CH Sulan Fancy That (Mrs S J Baxter)
2nd - Rhozzum Unis
3rd - Alcumlow Starry Night (Mr P, Mrs B & Miss R Barber)
Res - Dandyhow Rose And Crown
VHC - Lighthorne Lottie At Bromsden (Mrs L J Vintcent)


Back to the Results Page


Return To Top
web counter
web counter