Twitter Header
Follow us on Twitter.
@SBorderTerrierC

Joint Border Terrier Club's Championship Show Results

JOINT BORDER TERRIER CLUB'S
Championship Show Sunday 5th May 2013
Judge: Mrs Denise Townsend (Llanishen)
175 Dogs making 196 Entries


Best In Show: Manorcroft Rock on Ruby
Reserve Best In Show: Merumhor Solstice Belle JW ShCM
Best Opposite Sex: Glebeheath Jump The Gun JW
Dog CC: Glebeheath Jump The Gun JW
Reserve Dog CC: Cobstoneway River Magic JW ShCM
Best Puppy Dog: Brackenfell Bok To Bach
Bitch CC: Manorcroft Rock on Ruby
Reserve Bitch CC: Merumhor Solstice Belle JW ShCM
Best Puppy Bitch: Howthwaite in Vogue
Best Puppy: Brackenfell Bok To Bach
Best Veteran: CH Stineval Acerola With Tyrian JW


Minor Puppy Dog
Entries: 6 Absentees: 1
1st Brackenfell Bok To Bach (Mr C Hall & Miss L Ellis)
2nd Kersfell Chorister (Mrs M Sneddon)
3rd Glenbucket Whisky Mac (Mrs M J Alexander)
Res Foxcraig Magicmerlin (Mr G R Sugars)
VHC Adrival Skyfall (Mrs J Bone)

Puppy Dog
Entries: 6 Absentees: 3
1st Terabyte Red Robin (Mr J N & Miss A J Thomas)
2nd Cobstoneway Ocean Sunrise (Mrs G Stevens) Lovely body lines, racy with flat rib but up to size for me. Moved and showed with confidence.
3rd Cedarhill Stargazer (Miss A Speake & Mr H S Speake)

Junior Dog
Entries: 11 Absentees: 4
1st Glebeheath Jump The Gun JW (Mrs J Guvercin)
2nd Badgerbeck Uncle Fester (Miss L M Jenkins)
3rd Ycart Earth Stopper (Mr K K & Mrs T J Fraser & Butler)
Res Ullyses Bloom at Shiftyfox (Mr G Wildey)
VHC Riseburn Retro (Miss C Tutin)

Yearling Dog
Entries: 8 Absentees: 2
1st Hawcoat Lord George (Mrs E J & Miss R C Larner)
2nd Badgerholme Epsom Jet (Mr & Mrs B Dickinson & Miss T James)
3rd Karison Klaret (Miss K Johnson)
Res Dymanti Roman Warrior (Mr P J & Mrs A K Taylor)
VHC Keycharm Phantom by Ridgebow JW (Mr N Duxbury)

Novice Dog
Entries: 5 Absentees: 2
1st Kersfell Chorister (Mrs M Sneddon)
2nd Riseburn Retro (Miss C Tutin)
3rd Chatmoss Les Diables Rouges (Mr K J & Mrs C Fielding)

Graduate Dog
Entries: 6 Absentees: 1
1st Badgerholme Epsom Jet (Mr & Mrs B Dickinson & Miss T James)
2nd Wychwizard Abracadabra (Mrs C & Mr A Leavy)
3rd Hobholt Hi Roller (Mr R G & Mrs E A Wright)
Res Holcombe Gentleman Jack at Hollinholme (J & Y Robinson)
VHC Esyntona Rip Van Winkle (Mr I Hopper)

Post Graduate Dog
Entries: 5 Absentees: 1
1st Redfox Watchman (Mr & Mrs D B Marr)
2nd Bluesboy At Brackenfell (Mr C Hall & Miss L Ellis)
3rd Oxcroft Rocco (Mr J Price)
Res Beaconpike Red Saturn (Mr S & Mrs K Golding)

Mid Limit Dog
Entries: 5 Absentees: 2
1st Kersfell Comply Or Die (Mrs M Sneddon)
2nd Merumhor Midwinter JW (Mr G & Mrs H Mckenzie)
3rd Quarryway Tabasco At Dualta (Mr W T & Mrs J L Edwards)

Limit Dog
Entries: 14 Absentees: 1
1st Irton Morse Code JW (Mr & Mrs D Fryer)
2nd Hawcoat Blue Bertie (Mrs E J & Miss R C Larner)
3rd Studstaff Heartbeat At Junctionine (Mr G Cadman)
Res Digmoor Captain Rook By Tyrian (Mrs K Dean)
VHC Badgerbeck Prototype (Miss L M Jenkins)

Open Dog
Entries: 9 Absentees: 2
1st Cobstoneway River Magic JW ShCM (Miss C Spencer)
2nd Cedarhill Beyond the Stars JW (Mrs C Dean)
3rd CH Foxfactor Pied Piper JW ShCM (Mr B J & Mrs K D Stockley)
Res CH Dandyhow Dr Walter (Mrs K M Irving)
VHC Solitary Mist (Mr D & Mrs C Hodgson)

Veteran Dog
Entries: 4 Absentees: 1
1st CH Stineval Acerola With Tyrian JW (Professor S P Dean)
2nd Karison Kasper (Miss K Johnson)
3rd Master Minstral At Beaconpike (Mr & Mrs Golding)

Special Open Working Dog or Bitch
Entries: 4 Absentees: 1
1st CH Penlumeg Percival By Badgerbeck JW (Miss L M Jenkins)
2nd Ragatam Equalizer Via Ycart (Mr K K & Mrs T J Fraser & Butler)
3rd Oxcroft Raydar (Mr J Price)

Minor Puppy Bitch
Entries: 12 Absentees: 3
1st Tarkaswell Double Agent (Mrs C E Samsom)
2nd Hartswelin Santa Ana (Miss L J Coleman)
3rd Brackenfell Tainted Love (Mr C Hall & Miss L Ellis)
Res Adrival Firesky (Mrs J Bone)
VHC Orangecastle Zaurak at Foxfactor (Mr B J & Mrs K D Stockley)

Puppy Bitch
Entries: 10 Absentees: 1
1st Howthwaite in Vogue (Mr R J & Mrs E A Barrett)
2nd Cedarhill Wish Upon a Star (Mrs C Dean)
3rd Thistlestone Jellybean (Mr S Whisker & Miss J May)
Res Rhozzum Vesta (Mrs M Sharp)
VHC Peakrunner Follow My Dreams (Mrs H Bates)

Junior Bitch
Entries: 16 Absentees: 6
1st Remony Winter's Diamond (Mrs A E Gregory)
2nd Ianteg Aurelia (Miss S Richie)
3rd Asplands Astrid for Tythrop (Mrs J Lee)
Res Riseburn Rekindled (Miss C Tutin)
VHC Kgills Tick Tock (Mr K J & Mrs G Bate)

Yearling Bitch
Entries: 17 Absentees: 8
1st Remony Winter's Diamond (Mrs A E Gregory)
2nd Cedarhill Rising Star At Brankell (Mr P & Miss K Brannan)
3rd Ianteg Aurelia (Miss S Richie)
Res Hawcoat Forget Me Not (Mrs E J & Miss R C Larner)
VHC Dandyhow Sonata JW (Mrs K M Irving)

Novice Bitch
Entries: 8 Absentees: 1
1st Cedarhill Rising Star At Brankell (Mr P & Miss K Brannan)
2nd Rhozzum Vesta (Mrs M Sharp)
3rd Asplands Astrid for Tythrop (Mrs J Lee)
Res Riseburn Rekindled (Miss C Tutin)
VHC Orangecastle Zaurak at Foxfactor (Mr B J & Mrs K D Stockley)

Graduate Bitch
Entries: 8 Absentees: 2
1st Remony Winter's Diamond (Mrs A E Gregory)
2nd Cedarhill Rising Star At Brankell (Mr P & Miss K Brannan)
3rd Glebeheath Goodnite Vienna at Flutorum (Mr E Castel)
Res Oxcroft Realdeal (Mr J Price)
VHC Totherend Blue Loulou (Mr R G & Mrs E A Wright)

Post Graduate Bitch
Entries: 10 Absentees: 4
1st Foxfactor Cue The Music JW (Mr B J & Mrs K D Stockley)
2nd Oxcroft Route to Borderxpress (Mr R Wright)
3rd Kersfell Chorus Girl JW (Mrs M Sneddon)
Res Tufterslodge Tiz Only Me at Tarkaswell (Mrs C E Sansom)
VHC Carrickfarm Mika (Mrs V M Armstrong)

Mid Limit Bitch
Entries: 7 Absentees: 1
1st Manorcroft Rock on Ruby (Mr T & Mrs L Palmer)
2nd Merumhor Solstice Belle JW ShCM (Mr C J & Mrs J H Martin)
3rd Irton Enigma (Mr & Mrs D Fryer)
Res Rhozzum Keynote With Foxfactor JW (Mr B J & Mrs K D Stockley)
VHC Manorcroft Chit Chat (Mr D J Bean)

Limit Bitch
Entries: 14 Absentees: 4
1st Rhozzum User Friendly (Mrs M Sharp)
2nd Picer Gilliflower (Mr G & Mrs S Pickering)
3rd Badgerbeck Prediction (Miss L M Jenkins)
Res Digmoor Kindred Spirit For Tyrian (Professor S P Dean)
VHC Alcumlow Miss Sixty at Riseburn (Miss C Tutin)

Open Bitch
Entries: 8 Absentees: 2
1st CH Picer Grace Darling (Mr G & Mrs S Pickering)
2nd Benattivo Rosina JW (Mrs S J & Mr C P Girling)
3rd Tythrop Touch on Wood (Mrs J L Lee)
Res Blaisdon Blue Electra (Mr J N & Miss A J Thomas)
VHC Wagtail Lass Via Ycart (Mr K K Fraser & Mrs T J Butler)

Veteran Bitch
Entries: 3 Absentees: 1
1st CH Hollowmoor Coremy (Mrs. A D.Williams)
2nd Aurora's Popcorn (Mr E Tart & Miss A E Speake)

Breeders' Competition
Entries: 1 Absentees: 0
1st - Mr J Price (Oxcroft)


Bullet Point Back to the Results Page


Return To Top
Line Break
web counter
web counter